Autófilek még

Hősök felvonulnak

2009.06.17. 16:30 | fofo69 | 6 komment

Címkék: bugatti bmw peugeot le mans adler

Hétvégén megint hősöket ünnepeltünk, 24 órán keresztül izgulhattunk versenyzőkért és technikáért.Véget ért a Le Mans hosszútávú megbizhatósági verseny, melynek talán a legnagyobb presztizse van a világon. Trónfosztás volt, a Peugeot felnőtt az Audihoz! A Peugeot már 1937-ben a megméretetett a német márkákkal szemben, értelemszerűen akkor még nem szerepelt Audi a nevezési listán, de volt az Adler és a BMW. Nagy harc volt már akkor is, nemcsak a márkák, de az országok is rivalizáltak a pálya adta lehetőségein belül.

A Peugeot 1937-ben nevezett először a 24 órás csatára, pontosabban egy Darl'Mat nevü márkakereskedő indított három autót a kor favoritjai ellen. A debütálásuk a hazai pályán kiválóan sikerült, mind a három Peugeot 302 DS Darl'Mat a célba ért méghozzá a Top 10-ben. Az eredménylista hetedik, nyolcadik és tizedik helyét foglalták el, a német vonalból csak egy Adler Super Trumpf versenyautó előzte meg őket egy hellyel. A BMW nem nagyon rúgott labdába, a legjobb helyezésük a harmincnegyedik helyre volt elég. A verseny abszolút esélyese, a régi idők verhetetlen márkája a Bugatti T57 G "Tank" nyerte, ehhez a fantasztikus teljesítményhez 137 km/h átlagsebesség kellett. Egy kis érdekesség hogy a Bugatti legnagyobb sebessége a versenyen 155km/h, összehasonlitva az átlagsebességgel kiderül, hogy többnyire nyélen mentek az autóval végig.

Egy kicsit azért rámutatnék a technikai különbségekre, és ennek tükrében értékelni a Peugeot eredményeit. A Bugatti-ban egy 3266 ccm 8 hengeres motor dolgozott, ellenben a "Pözsóban" 1991 ccm 4 hengeres motor dübörgött, és az Adlerben sem volt nagyobb agregát 1679 ccm-nél. A korai Peugeot által megtett táv 2739 km, míg a hétvégén elért távolság ennek közel a duplája 5197km. Kijelenthetjük hogy a Peugeot ebben a kategóriában is révbe ért (+dízel). E nagy verseny mellett meg kell hogy említsem a "Le Mans Classic" nevű rendezvényt, mely minden második évben a "Le Mans 24h" után egy hónappal kerül lebonyolításra. Felvonulnak és természetesen versenyeznek régi idők gépei, versenyzői. Itt a 24 órás futam kifejezés egy kis torzítás, de nem von le semmit a viadal értékéből, ugyanis a 24 óra alatt az összes kategória folyamatos versenyeit értjük egymás után. Nekünk veteránosoknak egy életre szóló élmény egy ilyen hétvége, talán 2010-ben ott lehetünk.