Aki valaha az életben találkozott már olyan csavarral, amelynek lazításához/meghúzásához a csillag-villást 30 fokonként kellett átforgatni, az biztosan egyetért velem, hogy a garázs, műhely abszolút nélkülözhetetlen kelléke a racsnis dugókulcskészlet.
Magyaros nevén a krova.
Krova: Króm-Vanádium. Ez egy igen ellenálló, kemény ötvözet, amit - többek között - szerszámok anyagául használnak. A dugókulcskészletek első darabjai, amelyek az országba kerültek, Cr-Va, vagy Cro-Va feliratot viseltek, ez természetesen nem márkajelzés volt, de a köznyelvben megmaradt, mint a rotringceruza.
Az átlagos krova-készlet három méretben létezik: 1/4" (kiskrova, márkásabb készletek is 10000 forintig kaphatóak), 1/2" (nagykrova, 15-20000 forint egy profi készlet), illetve az általam soha nem használt 3/8". Legutóbbi sok helyre túl nagy, sok helyre túl gyenge...
Egy többé-kevésbé már használható készlet tartalmaz legalább egy racsnis hajtószárat, egy csuklót, egy rövid és egy hosszú toldót, valamint egy hajtószárat. Kiskrova esetén a fejek általában 4mm-től 13mm-ig (köztük gyakran 4.5, 5.5 és 6.5mm fejekkel), nagykrova esetén 10mm-től 24mm-ig sorakoznak, utóbbihoz gyakran 16 és 21mm-es gyertyakulcs is tartozik.
Egy komolyabb szett, amely nagyságrendileg 28-30000 forint körül beszerezhető, emellett bitfejeket, hosszú fejeket, flexibilis szárat is tartalmaz. A többletköltség persze csak akkor térül meg, ha ezekre az apróságokra is szükségünk van.
Amennyiben Ön, kedves olvasónk, krovavásárlásra adja a fejét, egy dologra nagyon figyeljen! A racsnis hajtószár markolata az egyik legfontosabb szempont, talán rögtön a fejekhez használt anyag minősége után következik. A klasszikus piaci recézett fémnyelű szárak igen hamar meggyűlöltetik maguk a tenyér folyamatos gyötrésével. Érdemes hát műanyag vagy gumis markolatú szárra költeni. Ennek nem csupán a tapintása kényelmesebb, de a vastagsága miatt biztosabb fogást is ad.
És Ön használ krovakészletet?
Beszóltak