A közlekedésben nagyon sok behatás ér minket, mégis, fontos hogy megőrizzük a nyugalmunkat, hogy koncentrálhassunk a vezetésre. Az egyik ilyen okozó tényező a stressz, melytől figyelmünk, reakciónk jelentősen lassulhat. Ez események láncolatát, sorozatát indíthatja el, melynek baszerencsés kimenetele is lehet. Jobb esetben anyagi kár keletkezik, rosszabban emberi sérülés is bekövetkezhet. Ha csak nem szeretnénk Darwin-díjat nyerni, vagy szerepelni a Másodpercekre a haláltól című National Geogprahic műsorban, akkor fogadjuk meg a pár alábbi tanácsot.
1. Az elindulás előtt.
Elindulás előtt szánjunk öt percet lelki állapotunk rendbetételére. Ez alatt akár az autónkat is körbevizsgálhatjuk. Rossz hír hallattán (rokon kórházba került) vagy felfokozott, zaklatott állapotban (családi veszekedés) ne vezessünk. Hagyjunk időt lenyugodni, készítsük be kedvenc zenénket/rádióadónkat, és csak ezután csatoljuk az övet. Inkább érjünk öt perccel később oda valahova, minthogy sose.
2. Utazás közben.
Bizonyos forgalmi helyzetek rosszul is elsülhetnek, bárkivel előfordulhat, hogy lefullad, valamit elnéz. Feleslegesen ne stresszeljük magunkat.
Mindannyiunknak más a vérmérsékelte. Valaki már attól sírógörcsöt kap, hoyg rádudáltak, valakinek akkor sem rebben a szeme, amikor egy kedves, 120 kg feletti cirill betűkkel beszélő nagyonrövidhajú fiatal ember az AK-val az abalakon bekopog, hogy miértis néztük meg a lesötétített luxusautójában a budabugámbumbuvuvu hajszínű Dolly Busterét barátnőjét. Bármelyik is történik, maradjunk nyugodtak, káromkodjuk ki magunkat, bár a legjobb megoldás, ha elszámolunk 10-ig. Ha kell, odafelé is.
Stresszforrás lehet még az utastársunk is. Ez főképpen családtagot jelent, kivéve ha taxizunk. Figyelmeztessük az alkalmi mitfärerünket, hogy az itt kellett volna balra fordulni és ne menjél túl gyorsan nem segíti a helyzetünket, ha már beszállt mellénk, akkor bízza magát ránk, mit kezeljük az autót, a helyzeteket, ő csak élvezze az utazást. Vagy különben a kórházi ápolást fogja. Mondom, vérméséklet szerint.
3. Megérkezés után.
Ilyenkor van időnk végiggondolni, mit rontottunk el az utazás során, min kell javítani legközelebb. Ha utazás közben ment fel a pumpa, kiszállás után újra ellenőrizzük le az autót, mit felejtettünk benne, vagy mit nem zártunk be. Senki se szeretne rendőrségre, biztosítóhoz, szervízbe rohangálni, mert bent felejtette a telefont, és ellopták vagy egy fel nem húzott ablak miatt beázott a kocsi.
Biztonságos, nyugodt közlekedést kívánok mindenkinek.
Beszóltak